ÜÇGE
EN | DE

HABER DETAY


Ana Sayfa / Haberler

Eurometall 2014’te de “Alışverişe Renk Katacak”

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en önemli perakende tedarikçilerinden olan Üçge Grubunun en genç şirketi Eurometall 2014’te de yenilikçi projeleriyle “Alışverişe Renk Katacak”. Eurometall Genel Yönetmeni Oğuz Vardar’a Eurometall’i, Eurometall’in bu yılını ve 2014 beklentilerini sorduk…

Eurometall’in ürün gamı ve faaliyet alanından bahsedebilir misiniz?
Eurometall “Alışverişe Renk Katar” mottosuyla, kurulduğu günden bu yana, alışverişi kolaylaştıran ve renklendiren ürünleri pazarla buluşturuyor. Perakendede tamamlayıcı ürün grupları diye adlandırılan market sepetleri, market arabaları, satış destek ve ürün teşhir sistemleri gibi ana ürün kategorileri ve altında binlerce ürün seçeneğiyle tüketici için alışveriş deneyimini keyfe dönüştürmeyi amaçlıyor. Ayrıca endüstriye ve HORECA sektörüne yönelik çözümler ve ürünler sunmaya başladık ve 2014 yılı bu alanda hedeflerimiz oldukça yüksek.

2013 Eurometall için nasıl geçti?
Eurometall 2011’de kuruldu. Kuruluşumuzdan 2013’e kadar olan süreçte sağlam bir tedarikçi ve ürün altyapısı oluşturmak için çalıştık. 2013’te bunun meyvelerini toplamaya başladık. 2013 beklentilerimizin seyrinde bir yıl oldu. Hedeflerimizi tutturduk. Hem cirosal hem de ürün ve altyapı olarak yapmak istediklerimizi hayata geçirdik. 2013, pazarda müşteriler tarafından bizim daha iyi anlaşıldığımız bir yıl oldu. Müşterilerimizin Eurometall markasını daha fazla benimsediği, daha fazla sevdiği bir yıldı. Dolayısıyla bu yıl bizim için iyiydi.

2014 için belirlediğiniz hedefler nelerdir?
Hem cirosal hedeflerimiz, hem de vizyonumuz 2014-2015 için artık daha farklı… Bu doğrultuda 2014 katalogumuz oldukça yeni ürünlerle genişletilmiş durumda. 2013’e göre ürün kalemi ve çeşitliliğini, yaklaşık iki kat daha arttırdık. Ayrıca 2014’ten itibaren perakende vizyonumuzu daha da genişletiyoruz. 2011-2013 yıllarını bebeklik çağı olarak nitelendirirsek, bu dönemi emekleme çağı olarak adlandırabiliriz. Bu 3 yılda Eurometall olarak daha önce edinmiş olduğumuz tecrübelerimizden dolayı ana işimiz olan perakende üzerine odaklanmış durumdaydık ve Eurometall’in ürün grupları daha çok perakendenin tamamlayıcı ürünleri ile ilgiliydi. 2014’te Perakendeyle birlikte, Endüstri ve Sanayi Ekipmanları ile HORECA sektörlerinde de uzmanlaşmaya gideceğiz. Bu anlamda tabii hedeflerimiz de büyümüş oluyor. Daha fazla markaya yatırım yapacağız, markamızı daha geniş kitlelere duyuruyor olacağız. Bugüne kadar biraz daha yurt içine kanalize olduk. 2014’te yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da hedeflerimiz oldukça fazla... 2014 yılında Eurometall olarak yurtdışı atağımız daha fazla olacak.

E-Ticaret faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
Ara yatırımcılar ve küçük işletmelerin hayatını kolaylaştıran www.eurometall.com.tr adresiyle, Türkiye’nin her noktasına, market arabaları, el sepetleri, ürün teşhir üniteleri ve daha yüzlerce ürün seçeneğini çok kısa sürede ulaştırabiliyoruz. E-ticarette 2012 yılından beri faaliyet gösteriyoruz. Bu süreçte e–ticaretin mantığını öğrenip, uzmanlaşmaya başladık. Bu anlamda 2013, e-ticarette beklentilerimizi karşılayan bir yıl oldu. 2014’te bunu daha da geliştireceğiz. 2014’te ara yatırımcılar için e-ticarette çok fazla ürün grubu ve seçeneği sunuyor olacağız. Katalogumuzda olduğu gibi e-ticarette de ürün seçeneklerini artırıyoruz.

Çok genç bir firma olmasına rağmen Eurometall yenilikleriyle adından sıkça söz ettiriyor. Eurometall’in pazarla buluşan yenilikçi projelerinden bahseder misiniz?
2013 yılında Bagomat Eurometall’in en büyük inovasyonuydu. Bagomat poşet dispenseri, hem satış noktasına getirdiği düzen ve yenilikçi görüntüsüyle, hem de pratikliği ve sağladığı hijyenle tüketici memnuniyetini artırıyor. Ayrıca sağladığı poşet tasarrufu ile işletmeye katkı sağlarken, çevreye verilen zararı da en aza indiriyor. 2013’te çeşitli noktalarda kullanılmaya başlayan Bagoamat hem tüketici, hem de işletmeci tarafından çok sevildi. Bu yıl Bagomatın genel yapısını da geliştirdik. Yeni özellikler ekledik. Makinenin maliyeti ile ilgili de tasarruflar yapabileceğiz. 2014’te daha fazla satış noktasında Bagomat’ı görüyor olacağız. Eurometall’in patentli ürünü Bagomat, yurt dışına da açıldı. Şu ana kadar 2 ülkeye ihracatı yapıldı. Gelişmiş haliyle, 2014 Euroshop’ta vitrine çıkarak, uluslararası pazarda da daha çok müşteriyle buluşma şansını yakalayacak. Bizim vizyonumuz her sene yeni inovatif bir ürünü pazarla buluşturmak. “Alışverişe Renk Katar” felsefemizle, bu yıl da alışverişe renk katacak yeni bir ürünü penetre edeceğiz pazara. 2014 yılında yine Eurometall’in sürpriz bir inovasyonu olacak…

Eurometall’in sosyal sorumluluk konusundaki tavrı nedir?
Doğaya verdiğimiz zararı en aza indirmek, doğadan aldığımızı yerine koymak için çaba gösteriyoruz. Türkiye’de 2 noktada ormanımız var. Eurometall çevreci tavrını iş yapma şekline de yansıtıyor. Kullandığımız, sattığımız ve tedarik ettiğimiz tüm ürünlerin geri dönüşümlü olmasına büyük hassasiyet gösteriyoruz. Bu hassasiyetimizi geliştirerek sürdüreceğiz. Sürdürülebilir üretim ve yaşam için doğadan aldıklarımızı yerine koymak zorunda olduğumuzun farkındayız.

Ayrıca Üçge Grubu olarak eğitime her anlamada katkı sağlamayı sürdürüyoruz. Gerek okul yaptırarak, gerekse okul ve eğitim kurumlarının ihtiyaçlarını karşılayarak… Ayrıca sektörel bilgiyi derlemek ve paylaşmak adına da önemli çalışmalarımız var. Bu anlamda Üçge Akademi’nin faaliyetlerinin yanı sıra, ben de şahsım adına, farklı platformlarda, sektörel bilgi ve tecrübemi farklı kitlelerle paylaşıyorum. Çeşitli kongre ve seminerlerde verdiğim eğitim ve sunumlar dışında zaman zaman, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde “Perakende Opsiyonları” programı öğrencileriyle bir araya geliyorum.