ÜÇGE
EN | DE

HABER DETAY


Ana Sayfa / Haberler

Market Rafları

Hizmet ya da ürün satışı yapan firmaların günümüzde satış hacmi olarak üst sıralara çıkması için müşterilerine her zaman yakın olmaları gerekmektedir. Bu yakınlık hem maddi anlamda olmalıdır hem de manevi anlamda olmalıdır. Manevi anlamda müşterilerinin yanında olan firmalar bir adım daha öndedir.

Çok hızlı teknolojik gelişmeler yaşadığımız şu günlerde insanlar bilgiye çok rahat ulaşıyor. Müşteri, bir ürün ya da hizmeti araştırırken bir çok muadilinin olduğunu kolaylıkla görebiliyor. Bir market ürünü olarak düşünecek olursak; bir ürünün market rafları arasından sıyrılabilmesi ve alıcıya ulaşması çok önemlidir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; renkli bir ambalaj ya da şık bir tasarım değil, o ürünü gördüğümüzde geçmiş zamandaki hafızasında bir görsel ile eşleştirmemiz çok önemlidir. Yakın dönemde ortaya çıkan subliminal reklam ve viral reklamlar bunların en canlı örnekleridir. Müşterinin herhangi bir anda çeşitli mecralarda gördüğü ürün görseli bilinçaltına işlenir ve ancak ürünü market raflarında gördüğünde olumlu bir çağrışım yapabilir. Subliminal reklamlar sayesinde ürün ve alıcısı arasında bir bağ kurulur. Ürünlerin reklam olarak alıcılara benimsetilmesi ve market raflarıüzerindeki duruşları bu durumu körükleyecektir. Bir ürünün görselleri veya reklamları her zaman market içerisinde olacak diye bir kural yoktur. Market dışında olan reklamlar, alıcıların bilinçaltına işleyerek market raflarında ürün satışında nihai sonuca ulaşmasına imkan sağlarlar.

Hizmet sunan firmalar alıcılarının yanında olduğunu gösterebilmek adına, daha çok franchise modeller tercih etmektedirler. Perakende sektöründe tercih edilen Franchise işletme örneklerini başarıyla icra eden firmalar bulunmaktadır. Discount mağazalar için de aynı fikir uygulanabilir. Şube sayısınca çok olmak onların en büyük avantajları olduğundan müşterilerine her zaman yakın olabilmektedirler. Çok sayıda market şubesi açtıklarından market rafları yerine metal raf sistemleri hatta plastik raflar bile kullanabilirler.

Bazı market zincirleri ise farklı konseptlerde metal raf sistemleri ya da ahşap raflardan oluşan ahşap raf sistemleri ile mağazalarında farklı bir hava yaratmaktadırlar. Bu şekilde farklı konsept uygulayan market zincirleri aynı ürünü diğer marketlerden daha fazla fiyata sattıkları gözlemlenmiştir.