ÜÇGE
EN | DE

HABER DETAY


Ana Sayfa / Haberler

Raf Sistemleri

Günümüz perakende sektöründe müşteriyle doğrudan iletişim kurmak olmazsa olmazdır. Marketler, mağazalar veya depolar, gelişen ve değişen dünya perakende sektöründe ayakta kalabilmek için mağaza ve marketlerin iç tasarımlarında kullanışlılık ve görselliğe önem vermelidirler.

Mağaza veya marketlerde kullanılan raf sistemlerinin hangi tür mağaza ya da market için uygun olduğunu belirlemek hayati önem taşımaktadır. Örnek olarak hipermarketlerin, cash&carry mağazaların ya da butik mağazaların raf sistemleribirbirlerinden farklı olmak zorundadır.

Geçmiş zamanlarda marketler, market raf sistemleri alırken sadece dayanıklılığa dikkat ediyorlardı. Günümüzde ise market raf sistemlerinin görselliği, kullanışlılığı, renkleri ve tasarımı da oldukça etkili faktörlerdir. Butik mağazacılığı ele alacak olursak; cam raf sistemleriahşap raf sistemleriorta standlarakrobatlar gibi geniş ürün seçenekleri butik mağazaların özgünlüğüne katkı sağlayacak ekipmanlardır. Mağaza ya da marketlerde satılan ürünlerin kalitesi kadar, ürünün sunumu için kullanılan raf sistemlerinin ve ürünün ambalajının da değeri yadsınamaz. Her biri uzmanlık gerektiren; “mağaza içinde doğru ürün yerleşimi” , “görsel ürün yönetimi”, “görsel mağazacılık” aslında raf sistemlerinin ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

Marketler, ürünleri en şık ve doğru bir biçimde müşterilerine sunmaya çalışırken depo kullananlar da kullanışlılık, depo alanından en fazla yararlanma, depo alanı düzeni gibi sorunlarla baş etmektedir. Teknoloji, insan davranışları ve işletmenin davranışları dikkate alınarak yapılan depo raf sistemleri hem zamandan, hem mekandan tasarruf ve işletmelere uzun vadeli kar sağlamaktadır.