ÜÇGE
EN | DE

HABER DETAY


Ana Sayfa / Haberler

Teknolojinin yeni boyutu Üçge’de

Kuruluşundan bu yana yeniliklerin öncüsü olan Üçge, teknolojide çığır açan 3 Boyutlu (3B) yazıcıyı kullanmaya başladı. Üçge’nin 2013 yılından beri numune tasarımları ve bazı aksesuar üretimleri için kullandığı 3B yazıcılar, dünyada çok farklı kullanım alanları oluşturarak gelişmeye devam ediyor.

3 boyutlu dijital tasarımları katı nesneler haline dönüştüren 3B yazıcıda, Üçge doğaya daha az zarar vererek kolayca çözünebilen ve 60 dereceye kadar dayanıklılığı olan PLA (Poliaktik – Laktik asit polyesteri) malzemesini tercih ederek üretim yapıyor. 3 boyutlu yazıcılarda tasarıma uygun olarak lastik, plastik, kağıt, metal veya poliüretan benzeri materyaller kullanılabiliyor. 3B yazıcılar, CNC tezgâhları gibi nesneyi oyarak veya delerek değil, dijital bir tasarımı ‘katılımlı süreç’ yani art arda gelen madde katmanlar şeklinde döşeyerek, birbirine peşi sıra ekleyerek meydana getiriyor.

3B yazıcıların tasarımı 3 boyutlu hale getirirken kullandığı yöntemler, püskürtme, sıkma (sıkıştırma) veya 3B yazıcıdan ürünün ortaya çıkarıldığı platforma malzemelerin aktarılması şeklinde sıralanabilir. Cihazın platformunda şekillenen madde daha sonra soğuyarak katı hale geliyor ve ortaya dijital tasarımın aynısı elde ediliyor.