ÜÇGE
EN | DE

HABER DETAY


Ana Sayfa / Haberler

Türk Beyin Takımı ile "Düşünce Becerileri ve Yaratıcılık"

1992 yılından bu yana her yıl düzenlenmekte olan Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası’nda ülkemizi başarıyla temsil eden Türk Beyin Takımı’nın (TBT) Kaptanı Ferhat Çalapkulu, Üçge çalışanlarına "Düşünce Becerileri ve Yaratıcılık" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Yoğun ilgi gören sunumunda Çalapkulu yaratıcılığın zekâyla ilişkisi olmadığını, yaratıcı olan insanlarla olmayanlar arasındaki tek farkın “inanç” olduğunu ifade etti. Çalapkulu: “Kendisinin yaratıcı olduğuna inanan birey, zamanla daha yaratıcı fikirler üretebilirken, fikirlerinin saçmalığına inandırılmış kişiler fikir üretmekten vazgeçerek, alışılagelmiş yöntemlerle yaşantılarını sürdürmeye devam ediyor” dedi.

Sunumunun sonunda Ferhat Çalapkulu’ya, Üçge adına, Yalın Platform Eğitim Danışmanları İbrahim Arslan ve Bülent Elitok hediyelerini takdim ettiler.

TBT – Türk Beyin Takımı Hakkında
Türk Beyin Takımı (TBT), 1992 yılından bu yana her yıl düzenlenmekte olan Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası’nda ülkemizi başarıyla temsil eden ekiptir.

2004 yılı sonundan itibaren Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Türkiye Temsilcisi olan Türk Beyin Takımı; ülkemizin temsili gibi önemli bir misyonu üstlenmenin bilinciyle, yurtiçi organizasyonlar düzenlemekte ve yurtdışı organizasyonlara katılmaktadır. TBT Takımlarımız bugüne kadar bireysel ikincilik, üçüncülük ve takım olarak da üçüncülük, beşincilik gibi dünya derecelerine imza atmıştır.

TBT, Zekâ Oyunlarının Türkiye’deki kültürünün gelişimi amaçları doğrultusunda ilk, orta, lise, üniversite ve ilgi duyanlara yönelik çeşitli yarışma ve eğitim etkinlikleri 2004 yılından bugüne düzenlemektedir. Bugüne kadar birçok eğitim kurumunda eğitim, yarışma ve ücretsiz dergi dağıtımı gibi etkinlikler yapmıştır. Örneğin, 2011-2012 öğretim yılında İstanbul ve Ankara’da il bazında düzenlenen ilköğretim ve liselerarası Akil Oyunları yarışmalarına 250’nin üzerinde okulun ve bin (1000)’in üzerinde öğrencinin katılımı sağlanmıştır.