ÜÇGE
EN | DE

HABER DETAY


Ana Sayfa / Haberler

Türkiye’den CeMAT’a rekor katılım

Lojistik ve yan sektörlerini yakından ilgilendiren ve en önemli fuarlardan olan CeMAT, Almanya’nın Hannover kentinde düzenlendi. Ekonomi Yayınları Lojistürk Dergisi’nin yerinden takip ettiği fuara, Türkiye’den rekor düzeyde firma katılım gösterdi. Üçge DRS Depo Raf Sistemleri, yenilikçi depolama çözümlerini tanıttığı fuarda, Türkiye’nin gurur kaynağı olmayı sürdürdü.

Lojistik dünyasında; paketleme, ambalaj, depolama, taşıma, yazılım, yönetim ve servis sistemlerine paralel yüzlerce özel çözümün yer aldığı CeMAT 2014 için firmalardan çok özel görüşler aldık. CeMAT Türkiye için de girişimlerin olduğunu bildiğimiz sektörden yapılan analizler ilginizi çekecektir.

Üçge Depo Raf Sistemleri - Tuncer Yıldız
CeMAT başladığı günden itibaren, Üçge DRS Depo Raf Sistemleri olarak hepsine katıldık. Ülkemizden bu fuara katılan ilk firma yine Üçge’ydi. Bugün, burada 23 Türk firmasının olması ülkemiz için çok önemli bir başarı. Türk firmaları adına öncü olduğumuz için de ayrıca gurur duyuyoruz. Standımızda yer alan android uygulamalı mobil arşiv sistemi ve stoklama sistemi dünyada ilk ve tek. Yazılımı tamamen kendi mühendis arkadaşlarımız tarafından geliştirilen bir sistem. Bu sistem isteğe göre huzur verici görseller ile ofislere ayrı bir hava getiriyor. Nitekim medyanın da oldukça ilgisini çekti. Gösterilen ilgi, Üçge DRS’nin dünya devi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor. Dünyanın önemli firmalarını gölgede bırakıyoruz. Üçge bugün dünyanın 77 ülkesine ihracat yapan, 100 bin metrekare üretim alanına sahip, dünyanın ilk 10 firması arasında yer alıyor. Geniş bir ekibimiz var. Bu fuara 40 kişilik profesyonel bir ekiple geldik. Arkadaşlarımız bilgilerini arttırmak ve dünyaya yeni ürünler sunmak üzere çalışmalarını yoğun bir şekilde yürütüyor. Fuara bundan sonra da katılmaya devam edeceğiz.

Chery İstif Makineleri - Bruce Wen
CeMAT’a Almanya'da şirket olarak ilk defa katılıyoruz. CeMAT 'ı zaten biliyorduk. Rusya CeMAT, Çin CeMAT, Brazilya CeMAT gibi farklı ülkelerde bu fuara katılmıştık. Ancak Almanya'da ilk defa Chery olarak katılım gösteriyoruz. Fuardan beklentimiz; Avrupa pazarına girebilmek ve Avrupa’dan müşterilere sahip olmak. Fuar bu açıdan beklentilerimizi karşıladı. Münih’te yapılacak olan bir sonraki fuara da katılmayı düşünüyoruz.

Pramac - Federico Piersimoni
Daha önce katıldığımız fuarlarla kıyaslarsak bu sene katılımcı sayısı ve büyük firma sayısı daha az. Büyük firmalardan katılım sayısının düşük olması bizi şaşırttı. Fakat bu bizim açımızdan daha iyi bir durum. Çünkü büyük firma sayısı az olunca katılımcıların ilgisi bize daha fazla oldu. Yaklaşık 20 senedir katılım gösteriyoruz. Bu da fuarın başlangıcından beri anlamına geliyor.

Wanzl - Wolfgang Kaup
Biz 2003 yılından beri CeMAT’a katılıyoruz. CeMAT uluslararası tanınan ve bilinen bir fuar. Biz bundan ötürü her zaman katılıyoruz. İş verimliği sağlayan bir fuar olması nedeniyle tercih ediyoruz. Çok fazla teklif aldık. Fuardan sonra bu teklifleri değerlendirip anlaşma sağlayacağımızı düşünüyoruz.

Polat Redüktör - Taner Delikara
Daha önce 2011 yılında katıldığımız fuara tekrar katılmaktan son derece memnunuz. Türkiye’de hizmet veren intralojistik firmalarının ve taşıma kaldırma firmalarının mutlaka bu fuarda olmaları gerekiyor. 2017 ve 2020 yıllarında da CeMAT’ta olacağız. Fuarları ticarethaneye çevirmemeli, uzun vadeli düşünmeliyiz.

Interroll - Bülent Çalışkan
Fuar bizim için güzel geçiyor. Özellikle Türkiye’den ve Orta Doğu’dan birçok müşterimiz bizi ziyaret etti. Burada yeni teknolojilerimizi görüyorlar. Türkiye’den gelen firmalarla karşılıklı görüşmelerimiz oluyor. Bu görüşmelerde siparişler de alıyoruz. Bir Alman firması olarak fuara uzun süredir katılıyoruz. Fuara Türkiye’den katılımın artması bizi sevindirdi. CeMAT bizim için çok önemli bir fuar ve katılmaya devam edeceğiz.

Güralp Vinç - Mehmet Yıkılmaz
CeMAT’a ilk kez katlıyoruz. Bizim hali hazırda Belçika, Lüksemburg ve Fransa’da kontaklarımız var. Avrupa’dan ve dünyadan birçok firmanın katıldığı böyle bir organizasyona katılmayı kaçınılmaz ve gerekli gördük. İzlenimlerimizden doğru bir karar verdiğimizi gördüm. Burada son kullanıcılardan ziyade firmamızın özellikle hedeflediği partner firma olabilecek firmalarla iletişim kuruyoruz. Bu fuar Almanya için düşünülmesi gereken bir fuar değil. Avrupa’nın dışında Brezilya, Tayland gibi önemli ülkelerle de kontak kurduk. Bundan sonra kuvvetle muhtemel tekrar katılmayı düşünüyoruz. Fuar bundan böyle 2 yılda bir yapılacak ve biz Almanya’da güçlü bir partnerlik kurmayı başarırsak partnerimizle birlikte katılacağız.

Continental - Ute Weiss
CEMAT başladığından beri katılıyoruz. Güzel görüşmeler gerçekleştirdik. Fuar kesinlikle çok başarılı ve katılmaya devam edeceğiz.

Kantarcı Raf - Turgut Kantarcı
Dünya çapında büyük bir öneme sahip olan CeMAT’a bu yıl ilk defa katılıyoruz. Ziyaretçi sayımız bizi tatmin edebilecek ölçekte. Rusya, Avustralya, Afrika, Güney Amerika ve Avrupa’dan önemli firmalar CeMAT ile bir araya geliyor. Fuara tekrar katılmayı düşünüyoruz.

Özkan Demir Çelik - Can İmzalı
Çok fazla fuara katılmamıza rağmen CeMAT’a ilk kez katılıyoruz. Bulunduğumuz hall bizim sektörümüz için uygun bir yer. Özellikle firmalarla iletişime geçmek için katıldık. Onlarla görüşmeler yapıyoruz. Fuarın mutlaka bize yararı olacaktır. Buraya gelip tonlarca satış yapmayı beklemiyoruz. Bu bir satış işi değil. Fuardan sonra bir değerlendirme yaparak fuarın getirisini düşüneceğiz. Bir sonraki fuara da katılacağız.

Deisko - Eppo Woortman
Avrupa’da bulunan merkezimiz Oliva olarak senelerdir CeMAT’a katılıyoruz. Tekrar katılmayı düşünüyoruz.

Clark-Katrin Czimczik
Clark olarak bu büyük fuarda yer almaktan memnunuz. Gelecek fuara da katılacağız.

Eren Grup - Murat Eren
Çok prestijli bir fuar olduğundan katılım yüksek. Buraya katılan firmalar müşteri gözünde değer kazanıyor. Uluslararası arenada bilinmek için fuara katılmak gerekiyor. Ancak, vize uygulamaları nedeniyle sıkıntı yaşayan firmalar oldu. Firmaların katılımcı evrakları, başvuruları, faturaları olmasına rağmen katılımcılara büyük zorluklar çıkartılıyor. Montaj ekiplerini gönderemeyen şirketler oldu. Stantlarını kuramayanlar, son ana kalanlar oldu. Bu vize ve giriş uygulamaları, gelecek yıllarda katılım konusunda tekrar düşünmeye sevk edebilir.

Aysan Raf - Şahin Tin
Bu yıl içinde Almanya’da Euro Shop ve Logimat’a katılım gösterdik. Fakat CeMAT’a ilk defa katılıyoruz. CeMAT, büyük ve gösterişli bir fuar. Pek çok firma ürünlerini sergiliyor. Daha çok profesyonel ziyaretçiler geliyor. Fuarda, ürün ihtiyacı olanlar ve üreticiler bir araya geliyor. Dolayısıyla burada bir potansiyel oluşuyor. Dünyanın her yerinden gelen ziyaretçiler var. Burada sadece satış değil bazı bayilik anlaşmaları da yapılıyor. Biz firma olarak dünyaya açılmak istiyoruz. Bu yüzden fuar bizim için çok önemli.

Erel İstif Makinaları - Erhan Boyraz
CeMAT fuarına, mümesilliğini yaptığımız üç firmayla katıldık. Bunlar; yüzde 100 Alman malı olan Durwen forklift ataçmanları, İspanyol Cebria forklift ataçmaları ve MSE dediğimiz ihtiyaca özel ataçman üreten Hollanda firması. Ben şahsi olarak ilk kez katılıyorum. Biz fuarda bir canlılık gördük. Özellikle katılım konusunda Türkiye’den ciddi oranda bir katılım var. Biz katıldığımız için memnunuz.

Koçel - Yusuf Yıldız
Koçel Çelik Eşya olarak fuara ilk kez 2008 yılında katılmıştık. Fuardaki ziyaretçi çeşitliliğinden memnun kaldık. Bizim ürünlerimizle bağdaşan bir fuardan olduğundan önemli geri dönüşler alacağımıza inanıyoruz. 2008 yılıyla karşılaştırdığımızda ziyaretçi sayısında ve çeşitlilikte artış var.

İlken Enerji - Adem Gönül
Daha evvel Dubai ve Kazakistan’da düzenlen fuarlarda bulunduk. CeMAT’a ilk kez katılıyoruz. Özellikle Türk yapımı makinelerimize ilgi yoğun oluyor. Düsseldorf ve Köln’de yedek parça ve forklift üzerine iş yapmak istiyoruz. Fuara amaçlarla katıldık. Gelecek dönem gene CeMAT’a gene katılacağız.

Yarış Kabin - Ferfat Yarış
Fuara beşinci kez katılıyoruz. Firma olarak fuar esnasında bir satış beklentimiz yok. Biz burada ilk görüşmeleri yapmaya çalışıyoruz. Daha sonra bu görüşmeleri geliştirmeye çalışıyoruz. Bizim açımızdan fuar başarılı geçiyor. Hedefimiz fuar başına minimum 2 proje alabilmek. Uzun süredir katıldığımız için artık tanınıyoruz. Bu bize büyük avantaj sağlıyor.

Deutsche Messe
Uluslararası katılımdaki net artış oranı ile övünç kaynağı olan ve yüzde 58’i Almanya dışından toplam 1025 katılımcı firmanın 4 bini aşkın yeni ürünü sergilediği CeMAT 2014, başarılı bir kapanış gerçekleştirdi. Bu yıl “Akıllı, Entegre ve Verimli” sloganı altında düzenlenen CeMAT; ileri teknoloji lojistiğin, canlı ve rekabetçi kalmak isteyen tüm iş alanları için son derece önemli olduğunu gösterdi. Kapsamlı lojistik çözümler ve ürünlerin salonlarımızda ve açık alanlardaki canlı gösterimi ile dünyadaki intralojistik fuarlarının bayrağını elinde tutan CeMAT’in önemi etkileyici bir şekilde vurgulanmış oldu. Uluslararası yeni iş ağları oluşturmak üzere büyük beklentiler içinde Hannover’e gelen katılımcıların bu beklentileri karşılandı. Hızla gelişen bir endüstri sektörünün temsilcisi olan CeMAT bu yıl toplamda 1,7 milyonluk iş sözleşmesiyle sonuçlandı. Bu sayı, 2011 yılına göre önemli bir artışı ifade ediyor. Katılımcılarımız milyonlarca avro değerindeki anlaşmalardan son derece memnun Bu yıl, 65 ülkeden 53 bin ziyaretçiyi ağırlayan CeMAT üç temel alanda son derece başarılı bir atılım gerçekleştirdi. Buna göre, fuar ziyaretçilerinin yüzde 33’ü diğer ülkelerden olup bu oran içerisinde yüzde 70’lik payı Avrupa, yüzde 13’lük payı Asya, yüzde 9’luk payı Amerika, yüzde 5’lik payı Afrika ve yüzde 3’lük payı Avustralya almıştır. Türkiye, 2011 e kıyasla katılımcı sayısını ikiye katlamış ve 23 firma ile toplamda bin 355 metrekare alan üzerinde başarılı bir katılım sergilemiş olup, ürün kalitesi ile ön plana çıkan ülkeler arasına girmiştir.

Raftürk - Engin Eren
İlk kez katıldığımız fuar bizim açımızdan verimli geçiyor. Lojistik üzerine spesifik bir fuar olduğu için gelenler daha ilgili, daha seçici müşteriler. Daha çok Afrika ve Arap ülkelerine ağırlık veriyorduk. Bu dönem Avrupa’ya da ağırlık vereceğiz. Avrupa pazarına açılmak istediğimiz için buradayız. Daha evvel Euro Shop fuarına katılmıştık. Fuarları takip ediyoruz. Katılmaya devam edeceğiz.

Benoplastik - Hakan Dirgeme
İlk kez katıldığımız CeMAT’ta bizim için önemli fırsatlar olduğunu düşünüyoruz. Ancak fırsatlar geldiğinde yakalayacak hazırlığımızın olması gerekiyor. Fuar vesilesiyle eksiklerimiz görüyoruz. Tekrar katılmayı düşünüyoruz. Bu yıl sonunda Almanya da Benoplast’ın kendi yerini kuracağız ve tüm Avrupa pazarını buradan yöneteceğiz. Müşterilerimizin hayatını biraz daha kolaylaştıracağız. Alman şirketi gibi çalışmayı öngörüyoruz.

Star Çelik - Şirin Yılmaz
CeMAT fuarına ikinci kez katılıyoruz. Avrupa pazarına açılmak ve perakende satışımızı arttırmak için buradayız. Organizasyon anlamında bir sorun yaşamadık. Almanya’da belli başlı 4 fuar var. CeMAT bu fuarların önde gelenlerinden olduğu için gelecek dönem tekrar katılacağız.

Kama Pres - Arek Polat
Üçüncü kez katıldığımız fuar bizim için çok iyi geçmiyor. Ancak fuara katılmaya devam edeceğiz. Müşteri toplamak zorundayız. Burada görünmemiz firmamız açısından çok önemli. Bu yüzden sektörün bulunduğu fuarlarda bulunmaya devam edeceğiz.

Temesist - Halil İbrahim Gül
Fuara 2005 yılından beri katılıyoruz. Bir önceki fuar krize denk gelmişti. Ondan sebep bu yıl fuarın iyi geçtiğini ifade edebilirim. Sadece Avrupa’ya mal satma amacıyla değil aynı zamanda uluslararası anlamda tanınmak amacıyla da fuara katılıyoruz. CeMAT hem Türkiye hem de Orta Doğu’daki müşterilerimizin buluştuğu bir fuar. Şirket olarak fuardan memnunuz ve bir daha katılmayı düşünüyoruz.

Saygın Kastor ve Tekerlekleri - Ahmet Saygın
Cemat fuarına ilk katılışımız. Önümüzdeki yıl daha hazırlıklı katılmayı düşünüyoruz. Fuarda kısmen hareketli geçiyor ancak daha yoğun olmasını bekliyorduk. Bu nedenle bir hayal kırıklığı yaşadık.

Elfatek - Bahattin Düzgün
Biz bu fuara ilk kez katılıyoruz. Sektörümüzün bu önemli fuarına katılalım, sektörü görelim istedik. Avrupa’da yeni müşteriler kazanmak için katıldık. Fuarın iyi geçtiğini söylemem. Ziyaretçi sayısı az, katılımcı sayı fazla bir fuar olmuş. Umduğumuz kadar değilmiş. Tekrar katılmayı düşünmek konusunda kararsızız.

SSI Schaefer - Can Kanbar
CeMAT fuarına ilk kez 1990’ların başında geldim. O günden beri tüm hepsine katıldım. Fuar bu yıl oldukça küçüldü. Sadece iç lojistik fuarı oldu. Dolayısıyla artık daha az katılımcı var. Eski yıllara nazaran daha az insanla görüşüyoruz. İnternet ortamı geliştikçe, insanların bu tip fuarlara daha az ilgi duyacağını düşünüyorum. Biz dünyanın çeşitli ülkelerinden müşterilerimizi davet ediyor ve onlara özel bir organizasyon yapıyoruz. Zamanla firmalar kendilerine özel organizasyonlar düzenleyerek müşterilerine ulaşacak.

Pilot Taşıt Koltukları - Elif Shanahan
CeMAT’a altıncı kez katılıyoruz. Bu fuar gördüğümüz en ufak CeMAT. Fakat gelenler ilgili kişiler. Yapılan kontak sayısı az ama kaliteli. Bundan sonra iki yılda bir yapılacağı konuşuluyor. Bence 3 yıl gayet yeterli. Çünkü fuarlar katılımcılara ciddi finansal yük getiriyor.

Somçelik - Levent Somtaş
Sektörümüzü ilgilendiren bir fuar olması nedeniyle ilk defa bu yıl katıldık. Sektörü ilgilendiren fuarlara katılmayı her zaman düşünürüz. Buranın iyi veya kötü geçiyor olması bizim fuara katılıp katılmama noktasında düşüncelerimizi etkiler.

Standard Depo Raf - Tülay Çetiner Güyük
Katılımcı sayısında ve organizasyonda bir daralma var gibi görünüyor. 3 yıl önceki CeMAT ile kıyasladığımda gelen misafir sayısında da azalma var. Bu durumun Logimat fuarıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Sanırım katılımcılar iki fuardan birini tercih ediyorlar. Burada güzel bağlantılar yaptık. Özellikle Güney Amerika taraflarında bayilik bağlantıları gerçekleştirdik. Tekrar katılmayı düşünüyoruz. Fuarlar sadece müşteri kazanmak için değil gövde gösterisi yapmak için de önemli. Aksi bir durum olmadıkça katılacağız.