ÜÇGE
EN | DE

HABER DETAY


Ana Sayfa / Haberler

Üçge Alpler'in Zirvesinde

ASLINDA BİZİ HER YERDE GÖRÜYORSUNUZ

Avrupa’nın önemli zirvelerinden teknik zorluk içeren, 550 m. kar buz kulvarlı (Whymper Kulvarı) rotası ile ilk Türk tırmanışını gerçekleştiren Bursa’lı dağcılar, bir Dünya markası olan ÜÇGE’nin bayrağını Aiguille Verte zirvesinde dalgalandırdılar.

Uludağ Dağcılık Kulübü 2015 yılı planlı faaliyetlerinden, Fransa Alplerinde bulunan Aiguille Verte 4122 m. dağı tırmanışı gerçekleştirildi.

Alp Dağları'nın 4 bin 122 metre yüksekliğindeki Aiguille Verte zirvesine tırmanan Bursalı iki dağcı, zorlu parkuru aşma mücadelesini vücutlarına bağladıkları küçük kameralarla görüntüledi.

Fransa'da kar ve buzla kaplı zeminde kazma ve diğer gereçleri kullanarak zorlu yürüyüşün sonunda zirveye ulaşan dağcılar, “Alpinist” oldular. Yani, Aiguille Verte zirvesine ulaşanlara verilen bu ünvanı hak etmiş oldular.

2-6 Haziran 2015 tarihlerinde, Avrupa’nın önemli zirvelerinden teknik zorluk içeren, 550 m. kar buz kulvarlı (Whymper Kulvarı) rotası ile ilk Türk tırmanışını gerçekleştiren Bursa’lı dağcılar, bir Dünya markası olan ÜÇGE’nin bayrağını Aiguille Verte zirvesinde dalgalandırdılar.

Bursa’lı dağcılarımız, ULUDAK Yönetim Kurulu Başkanı İsmet ŞENTÜRK ve Ömer Faruk KAYA'ya ÜÇGE Ailesi olarak teşekkürlerimizi sunuyor, kendilerine “bol nefes, bol sıhhat” diliyoruz.