ÜÇGE
EN | DE

HABER DETAY


Ana Sayfa / Haberler

Üçge “Vizyon 2050: Sürdürülebilir Tedarik Zinciri” Semineri’nde

“Vizyon 2050: Sürdürülebilir Tedarik Zinciri” semineri, 8 Kasım’da, Sabancı Center Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Sürdürülebilirliği iş dünyasının önceliği haline getirmenin ve bu bilinci tedarik zincirinin bütününe yaymanın öneminin vurgulandığı seminere Üçge Mağaza Ekipmanları ve Üçge Elektronik şirketleri 9 kişilik bir ekiple katıldılar.

TÜSİAD’ın “Vizyon 2050 Türkiye” toplantıları kapsamında “Vizyon 2050 Türkiye: Sürdürülebilir Tedarik Zinciri” başlıklı seminer, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) ve Global Compact Network Türkiye işbirliğiyle 8 Kasım 2013 Cuma günü Sabancı Center’da düzenlendi. Seminerde, sürdürülebilirliği iş dünyasının önceliği haline getirmenin ve bu bilinci tedarik zincirinin bütününe yaymanın önemi vurgulandı. Uluslararası şirketlerin sürdürülebilirliği iş süreçlerine uygulama yöntemleri hakkında bilgi verilirken, iş dünyasının tedarik zinciri ile kurduğu ilişkinin tüm boyutları sürdürülebilirlik kavramı üzerinden yeniden ele alındı.

Çözüm “Yeşil Enerji”
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz yaptığı açılış konuşmasında, şeffaflık ve itibar vurgusuyla tüm faaliyetlerimizden ve tedarikçilerimizin faaliyetlerin de sorumlu olduğumuzu hatırlattı. Başkan Yılmaz’ın moderatörlüğünü yaptığı ”Liderlerden Mesajlar” başlıklı oturuma Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Galya Frayman Molinas ve Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden konuşmacı olarak katıldı. Molinas, 2050 yılında iki kat enerjiye ihtiyaç duyacağımızı, aynı zamanda iklim değişikliğinin önüne geçebilmek için karbon emisyonunu yarıya düşürmemiz gerektiği ikilemini vurgularken, çıkış olarak “yeşil enerji”yi gösterdi. Argüden ise konuşmasında: “Sürdürülebilirlik aslında ‘risk yönetimi’dir. Birçok üretici kendi işine odaklanıyor” dedi. Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD) COO’su ve P&G Sürdürülebilir Tedarik Zinciri Eski Başkanı Peter White’ın başkanlık yaptığı "Gelecek İçin Vizyonunuzu Güncellediniz Mi?" başlıklı oturumda PwC UK Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliğinden Sorumlu Ortak Geoff Lane ve Schnedier Elektrik Küresel Tedarik Zincirinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Michel Delage birer sunum yaptılar.

Sosyal fayda sağlamayan hiçbir sermaye sürdürülebilir olamaz
TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Görev Gücü Başkanı Okşan Atilla Sanön’ün “7 Adımda Sürdürülebilir Tedarik Zinciri” başlıklı kılavuzu tanıttığı seminerde Unilever Türkiye CEO'su Mehmet Altınok ve Pınar Et Genel Müdürü Tunç Tuncer birer sunum gerçekleştirdi. Seminere özel konuk olarak katılan, Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, insan hakları ve çalışan haklarına ilişkin yeni standartların iş süreçlerine nasıl entegre edileceği ve tedarik zincirinde kapasite geliştirmenin gücünün ele alındığı oturumda yaptığı konuşmada “Sosyal fayda sağlamayan hiçbir sermaye sürdürülebilir olamaz” diye belirtti. Akkök Holding CEO’su Ahmet Dördüncü’nün başkanlık yaptığı, “Küresel Rekabette Zincirlerini Kıranlar” başlıklı son panelde ise Boyner Holding Başkan Yardımcısı Serdar Sunay, Bilim İlaç CEO’su Dr. Erhan Baş ve Vitra Karo CEO’su Zeki Şafak Ozan, tedarik zincirini sürdürülebilir kılan şirketlerin nasıl rekabet avantajı elde ettiklerini tartıştı.