ÜÇGE
EN | DE

HABER DETAY


Ana Sayfa / Haberler

Üçge’de Meme Kanseri Paneli

Meme Kanseri farkındalık ayı etkinlikleri kapsamında Onko-Day tarafından Üçge’ de “Meme Kanseri Paneli” düzenlendi. Panelde Onko-Day Başkanı Füsun Önen ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Meme Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şehsuvar Gökgöz yer aldı.

Üçge kadın çalışanlarının katıldığı panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Onko-Day Başkanı Füsun Önen, Onko-Day olarak yapılan önemli çalışmaları aktardı. Önen” Şehir dışından gelen kanser hastalarının barınmayla ilgili sorunlarına çözüm olmayı hedefleyen ONKO-DAY, Lions 118-K Yönetim Çevresi ve Nilüfer Belediyesi işbirliğiyle 2012 yılında hizmete girdi. ONKO-DAY/LIONS Hasta Konukevi ve Rehabilitasyon Merkezi, bir merkez bina ve 12 prefabrik evden oluşuyor. 24 oda, toplantı salonu, dinlenme salonu, hobi odası ve konferans salonu ile mutfak ve yemekhaneden oluşan bir merkez. Burada aynı zamanda hastaların kendilerini yalnız hissetmemeleri ve yanlarında olduğumuzu bilmeleri psikolojik açıdan da büyük destek oluyor” dedi. Önen kanser hastalığına değinerek “Kanser diğer hastalıklar gibi olağan bir hastalık ve artık bir çok kanser türünün tedavisi de mümkün. Ancak bu hastalıkta en önemli nokta erken teşhis ve doğru tedavi yöntemi. Bununla birlikte moral ve motivasyonu her zaman yüksek tutmak gerekiyor” dedi.

Panelde konuşmacı olarak yer alan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şehsuvar Gökgöz, meme kanserinin, kanser türleri içerisinde en çok görülen ikinci kanser türü olduğunu belirtti. Gökgöz, "Meme kanseri 25-35’li yaşlarda çok hızlı ve sinsi bir şekilde yayılırken, 35-60’lı yaşlarda ise yayılma hızı yavaşlıyor. Meme kanseri yüzde 95 kadınlarda görülürken, erkeklerde görülme oranı ise yüzde 5’dir. Yaş ilerledikçe risk artıyor. Hastaların yüzde 75’i 50 yaşın üzerindedir. Gençlerde görülme oranı düşük olsa da dikkat edilmelidir" dedi. Yakın akraba evliliklerinde de genetik problemle birlikte kanser riski de artmaktadır. Birinci derece akrabaların herhangi birinde kanser görülmesi, kanser olma riskini arttırır. Hiç çocuğu olmayanlar ile 30 yaşından sonra çocuk sahibi olanlar risk alanındadır. Zararlı yemek alışkanlıkları, beş yıldan daha uzun hormon tedavileri, aşırı derecede radyasyon gibi faktörler de riski artırıyor." dedi. Meme kanserinde erken teşhisin önemine de değinen Gökgöz, "Her kadının belli periyotlarda mutlaka elle meme muayenesi yapması çok önemli. Elle muayenede en ufak bir şüpheniz olursa vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız." şeklinde konuştu. Kanserden korunmada psikolojinin de çok önemli olduğunu vurgulayan Gökgöz “ Kalbinizi nefretten arındırın. Belleğinizi endişelerden arındırın. Basit ve sade yaşayın. Daha fazlasını vermeye çalışın ve daha azını beklemeye alışın” sözleriyle konuşmasını tamamladı.